Gelişen teknoloji ile birlikte vücut ölçülerimizde gelişti. Biraz zaman tüneline girmek istiyorum. Hatırlar mısınız? Bilmiyorum. Bir zamanlar ideal kilomuzu boyumuza göre oranlardır. 170 ise bir kişinin boyu ideal kilosu 70 olarak hesaplanır ve bir baskül bizim bu ölçüyü hesap etmemize yeterdir. Zaman ve teknoloji ilerlemeye devam ettiğinde, tıptaki gelişmeler bizi vücut kitle endeksi ile tanıştırdı. Bu da aslında bir önceki yönteme benzer fakat biraz daha matematiksel işlem olan bir yöntemdi. Belli rakamlar içinde durumumuzu kontrol etmeye başladık. Bu yöntem günümüzde de hale devam etmektedir. Formül basit:

Vücut kitle endeksi = kilo(kg) / Boy x Boy (Boyun metre karesi)

Vücut kitle endeksinin çıkan sonucuna göre kilo fazlası olup olmadığı ortaya çıkmaktadır.

Ancak gelişen tıp teknolojisi bize gösterdi ki yukarıdaki yöntemlerin hiç biri doğru sonucu vermeyebilir. Asıl bakmamız gereken vücut yağı, karın yağı, kas ve kemik yapısı ile vücudumuzdaki su oranının dengesi. İşte bu dengeyi bulduğumuz nokta bizim ideal kilomuzdur. Bundan dolayıdır ki ideal kilo sabit değil kişiden kişiye ve metabolizmadan metabolizmaya göre değişiklik gösterebilir. Bunu denge hesabının bir matematiksel formül yok. Bunun için profesyonel tartıları kullanmamız gerekiyor. Vücut değerlerinin tümüne bakıp denge noktasını hesap etmek en doğrusu.

Bu konuda Taninta-BC545 adlı cihaz bizim en iyi yardımcılarımızdan. Bu cihaz detaylı bir ölçüm yaparak vücut değerlerimizi ortaya koyuyor. Bu değerlere bakarak beslenmemizde nerede yanlış yaptığımızı saptayabiliyoruz. Beslenmemizde ki hatalardan vazgeçip, daha sağlıklı bir beslenme şeklinde yönelmeye başladığımızda ideal kilomuza doğru bir yolculuk yapmış oluruz.

Tanita cihazının yapmış olduğu ölçümler:

  1. Kilonuzu;
  2. Vücut yağ Oranı;
  3. Günlük yakmış olduğunuz kalori miktarı;
  4. Metabolizma yaşı;
  5. Vücut su oranı;
  6. Karın bölgesi yağlanma oranı;
  7. Kemik ağırlığı;
  8. Kas ağırlığı;
  9. Vücut yapılanması;

Tantita ile bu değerlere bakarak vücudumuzun ne tarafında sıkıntı var görebiliyoruz. Sıkıntımıza göre beslenme şekli belirleyip sağlıklı yaşama merhaba diyebiliriz. Beslenmemizi değiştirerek kilo kontrolü yapabiliriz.

Vücut analizi baskülü ile detaylı bir ölçüm yaptırmak tamamen ücretsiz. Ücretsiz analiz yaptırmak için 0.542.240 1375 nolu telefondan bana ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler geçirmeniz temenni ederim.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

clear formSubmit