İnstagram’a Fotoğraf Yükleme

İnstagram fotoğraf paylaşımı konusunda oldukça popüler bir uygulama. İnstagram’a fotoğraf yüklemek için bir telefona ihtiyacımız var. Bilgisayardan instagram’a fotoğraf yüklemek mümkün değil. Tabi Windows 10 kullanıcısı değilseniz. Windows 10 yüklü bir bilgisayar kullanıyorsanız hiç bir eklenti yüklemeden instagram’a fotoğraf yüklemek mümkün. Bilgisayar üzerinden instagram’a fotoğraf yüklemek oldukça basit. instagram’a bilgisayardan fotoğraf yüklemek için gerekli adımları sıralayalım. Google Chrome’dan instagram…

New Komutu – Ctrl + N

Yeni dosya oluşturmak için sıklıkla kullandığımız bir komuttur. File menüsünün altından veya Ctrl+N kısa yolu ile çalışır. Komutla birlikte karşımıza aşağıdaki pencere gelir.

File Menüsü

File menüsü dosyalar üzerindeki bir takım işlemlerin gerçekleştiği menüdür. Her komutun yanında klavye kısa yolu bulunur. File menüsü 8 bölüme ayrılır. Bölümler bir çizgi ile ayrılmıştır.

Photoshop Dil Ayarları

İşletim sisteminiz Türkçe ise phoshop yüklerken size ilk seçenek olarak Türkçe oluyor. Eğer siz durumu fark etmeden devam ederseniz Photoshop Türkçe olarak yüklenmiş oluyor.

Fotoğraf Hedefleri

Klasik olarak yıl sonlarında; geçmişin muhasebesi yapılırken, yeni yılda yapılacakların listesi belirlenir. Bende bu sene hedeflerimi ve planlarımı belirledim. Bu sene benim için fotoğraf yılı olmasını hedefliyorum.

Sensör Temizliği

Evde sensör temizliği zordur, sensöre zarar verirsin, üç kuruştan kaçarken 10 kuruştan olma gibi genel söylentiler mevcut. Genel kanı ise sensörü profesyonel birisine temizletmek gerektiği yönde.

Diyafram Değeri

Diyafram fotoğrafçılıkta en çok karıştırılan ve en zor öğrenilen konudur. Karıştırılmasının en büyük etkeni diyafram değerinin küçüldükçe diyaframın açılması, diyafram değerinin büyüdükçe de diyaframın kısılması durumudur.

Gezingen

2000-2010 yılları arasında sürekli iş gezileri yaptım. Doğudan batıya, kuzeyden güneye pek çok şehrimizi görmeye nail oldu. 2010 yılından sonra yaptığım geziler tatil ve hobi amaçlı olmaya başladı…

Canon mu Nikon mu

Canon mu? Nikon mu? Özellikle yeni başlayanların en çok sorduğu sorudur. Bende bir zamanlar bu soruyu sormuştum. Asıl cevabı işin içine girince buldum. Şunu rahatça söyleyebilirim ki…

Diyafram

Fotoğraf makinesindeki diyafram tıpkı göz bebeğimiz gibi çalışır. Göz bebeğimiz az ışıklı ortamlar da; daha iyi görüntü elde edebilmek için açılır, çok ışıklı ortamlarda ise aşırı ışıktan korunmak için kısılır…

Pozlama

Fotoğrafın oluşması için temel şart ışıktır. Işık olmadan fotoğraftan söz etmemiz mümkün değildir. Işık cisimlerin üzerine çarpar, nesne üzerine düşen ışığı yansıtır. Yansıyan ışık fotoğraf makinesinin objektifinden geçerek ışıktan etkilenen yüzeye ulaşır. Yüzeyin ışıktan etkilenmesine pozlama denir.

Eski makinelerde ışığa duyarlı yüzey olarak filmler kullanılıyordu. Günümüz teknolojisinde ise film yerini sensörler almıştır. Işığa duyarlı yüzey olarak biz sensörlerden bahsediyor olacağız.

pozlama

Işık ve Foton

Fotoğrafın oluşması için her şeyden önce ışığa ihtiyaç var. Işık olmadan fotoğraf oluşturmamız mümkün değildir. Işık fotoğrafın temeli oluşturur. Işık; fotoğraflarda teknik süreci yönlendirirken aynı zamanda görsek esneklikte katar.

Işık fotonlarda oluşur. Fotonlar cisme çarpar; cisim ışın belli bir kısmını emerken belli bir kısmını da yansıtır. Yansıyan fotonlar bize cismin tonunu belirler. Cisim fotonların tamamını emerse siyah, tamamını yansıtırsa beyaz olur. Doğadaki cisimlerin bir çoğu fotonların %18’in yansıtır geri kalanı emer. O nedenle fotoğrafçılıkta en çok karşımı çıkan ton %18 gri ton olacaktır.

Kaç Mega Piksel

Fotoğraf makinelerinde ilk sorulan sorudur. Makinen kaç megapiksel. Aslında bu soru en son sorulması gereken bir sorudur. Sıklıkla sorulduğu için bende bu konu üzerine bir araştırma yapma gereği hissettim. Bu amaçla sektörün iki devi olan Canon ve Nikon makinelerde sensör özelliklerini inceledim. Bütün makineleri test etme olanağım olmadığı için http://www.kiyas.la/ adresinden sensör özelliklerini inceleyerek yaptım. Bu incelemede aldığım kriteler; piksel boyutu, sensör boyutu ve çözünürlük değerleridir.